Haber

Pakistan eski Başbakanı Khan’dan hükümete Afgan eleştirisi

Pakistan’ın eski Başbakanı İmran Han, koalisyon hükümetinin teröre son vermek için Afganistan’a saldırılacağı yönündeki açıklamalarını “sorumsuzca” olarak nitelendirerek, ilişkilerin kötüleşmesinin sonu gelmeyen bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Ulusal basında çıkan haberlere göre Khan, çevrimiçi bir konferansta hükümetin Afgan mevkidaşlarıyla görüşmeye odaklanmadığını söyledi.

Khan, Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari’nin ilk denizaşırı ziyaretini Afganistan’a yapması gerektiğini ancak durumun böyle olmadığını söyleyerek, ülkedeki terör faaliyetlerini önlemek için hükümetin Afganistan yönetimiyle yaptığı işbirliğinin değerine işaret etti.

Bakanların Afganistan’a saldırı konusunda sorumsuzca açıklamalarda bulunduklarına dikkati çeken Khan, ilişkilerin kötüye gitmesi durumunda Afgan hükümetinin Pakistan ile iş birliğini sona erdirmesinin sonu gelmeyen bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu.

İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Afgan Talibanı’nın Pakistan Talibanı’na (TTP) karşı önlem almaması halinde Afganistan’daki TTP noktalarının hedef alınabileceğini söyledi.

Taliban’ın geçici hükümetinin sözcüsü Zabihullah Mücahid, Sanaullah’ın açıklamalarıyla ilgili olarak kimsenin Afganistan’a saldırmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Pakistan Talibanı (TTP), 28 Kasım 2022’de sosyal medya üzerinden İslamabad yönetimiyle 10 Mayıs’ta başlattığı ateşkesin sona erdiğini duyurdu ve militanlarına ülke genelindeki güvenlik güçlerine saldırı emri verdi. Örgüt, o zamandan beri güvenlik güçlerine yönelik baskınlarını yoğunlaştırdı.

Pakistan, TTP’yi terör örgütü olarak görüyor.

sariz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu