Ekonomi

Takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi Nisan’da yüzde 56,2 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet branşları toplam ciro endeksi Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 56,2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayı ciro endekslerini açıkladı.

Buna göre, Nisan ayında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi aylık bazda yüzde 3,6 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi nisan ayında yıllık bazda yüzde 56,2 arttı.

Sanayi ve inşaat endeksleri

Sanayide takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi Nisan’da yıllık bazda yüzde 41,8 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,9 arttı.

İnşaat segmentinde takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi nisan ayında yıllık bazda yüzde 93,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 6,3 arttı.

Ticaret ve hizmet endeksleri

Nisan ayında takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 60,3, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3 arttı.

Hizmetler sektöründe nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi yüzde 66,1, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 4,1 arttı.

haber-sariyahsi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu