Ekonomi

Son dakika: Erdoğan ile Şimşek’in 2.5 saatlik kritik görüşmesinde ‘isim önerisi’ detayı!

Edinilen bilgiye göre, Mehmet Şimşek’in toplantıya hazırlıklı gittiği ve Türkiye’nin ekonomik tablosuna ilişkin kapsamlı bir sunum yaptığı belirtildi.

Şimşek’in 2,5 saat süren sunumunda Erdoğan’a mevcut ekonomik programın küresel ekonomik gelişmeler dikkate alınarak revize edilmesi gerektiğini söylediği öğrenildi.

“50 MİLYAR DOLARLIK FON SAĞLANABİLİR”

Görüşmede Şimşek, y Yeni bir maliye politikası ve yönetiminin kural olduğunu, faiz politikalarına müsamaha gösterilmesi gerektiğini söylemek. “E Yeni bir para politikası uygulanmalı ve güven ortamı oluşturulmalıdır. Uluslararası piyasalar ülkelerin merkez bankalarının ne yaptığına bakıyor. Bu nedenle Merkez Bankası Başkanlığı çok değerlidir. Merkez Bankası yönetimi konusunda adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum. İnanç ortamı oluşursa ilk etapta Türkiye’ye 50 milyar dolarlık fon girişi olacak. Bu fonun girişi bir anlamda diğerlerine referans olacak ve devamı gelecek.ifadelerini kullandığı belirtildi.

MERKEZ BANKASI İÇİN İSİM ÖNERİSİ

Faiz politikaları hakkında “Hata payı”Gerekli olması gerektiği fikrine Cumhurbaşkanı’nın itiraz ettiği ancak Şimşek’in faiz ve para politikalarında atılması gereken adımları adım adım anlattığı belirtildi.

Öte yandan Erdoğan’ın Merkez Bankası yönetimi için isim istediği, Şimşek’in ise birden fazla isim sayarak teklifte bulunduğu öğrenildi.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

haber-sinanpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu