Sağlık

Sakarya’da kansere farkındalık eğitimi

SAKARYA (İGFA) –Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve SAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi iş birliği ile kadınlarda en sık görülen kanser türleri konusunda eğitim verildi.

SGM’de düzenlenen eğitimlerde, kanserden korunma ve toplumu bilinçlendirme konularında alanında uzman isimlerle çeşitli paylaşımlarda bulunuldu. Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanserin belirtileri, risk faktörleri, korunma, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verildi.

Doç. Dr. Zekiye Turan, Arş. Görmek. Büşra Yolcu ve Arş.Gör. Semiha Ünkazan’ın konuşmacı olduğu programda kadınlarda en sık görülen kanser türleri ele alındı.

Meme kanseri ve rahim kanseri konusunda eğitim veren Arş. Görmek. Semiha Ünkazan, her dört kadından birinde meme kanserine yakalanma riskinin altını çizerek, hastalık şüphesi olan kadınların kendi kendine muayene formüllerinin ilk adımını anlattı. Yumurtalık ve rahim ağzı kanseri hakkında bilgi veren Arş. Görmek. Büşra Yolcu ise sigaranın kanserler üzerinde çok önemli etkisi olduğuna ve kanserlerde erken teşhisin hayat kurtarabileceğine değindi.

RUTİN TARAMALAR İHMAL EDİLMEMELİDİR

Doç. Dr. Zekiye Turan yaptığı konuşmada, bu eğitimin farkındalığı artırmak amacıyla düzenlendiğini ve taramaların Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) ücretsiz olarak yapıldığını belirtti. Kendi kendine muayenelerinizi yapmayı ve belirtilen sıklıkta tarama yaptırmayı ihmal etmeyin. Herhangi bir şüphe durumunda hemen bir doktora başvurmalı ve erken teşhisin tüm olanaklarından yararlanmalıyız. Erken teşhisin hayat kurtardığını unutmamalıyız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu